Kardiyoloji

Elektrokardiyografi (EKG) :
Kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektrik faaliyetlerinin kaydedilmesidir. Bir akım yükseltici (amplifikatör) tarafından yükseltilen gerilimler genellikle ısıya duyarlı kağıt üzerine kaydedilir. Kalbin elektrik faaliyeti ile meydana gelen potansiyel değişiklikleri,kalp çevresindeki dokuları ve bilhassa kanın yardımı ile bütün vücuda aynı anda yayılır. Vücudun çeşitli yerlerine konan iletici uçlar (elektrotlar) vasıtasıyla ortaya çıkan elektrik değişiklikleri yükseltilerek kaydedilir.EKG kalp hastalıklarının teşhisinde hekimin muayenede bulduğu araz ve belirtiler ile birlikte değerlendiğinde, diğer tahlil ve filmler
de göz önünde bulundurulduğunda yardımcı olur.

EFOR (Treadmill) Testi :
Efor testi,kalp damar hastalığı varlığının araştırılması,bilinen kalp damar hastalığında tedavinin etkinliğinin saptanması,eforla beraber kalp atışlarında düzensizliğin yani aritminin meydana gelip gelmediğinin tespit edilmesi,çeşitli kalp hastalıklarında hastanın efor yapabilme kapasitesinin araştırılması ve nihayetinde hipertansiyonda eforun kan basıncının üzerine etkilerinin tetkik edilmesi için başvurulan bir testtir.Efor testi sırasında,hasta bir koşu bandı üzerinde yürür.Yürüyüşün hızı ve eğimi doktor tarafından ayarlanarak kalp hızının artması sağlanır. Treadmill testi kişinin yürüme bandında belli hızlarda yürürken, seri olarak EKG’lerin çekilmesi,tansiyonun ölçülmesi yöntemi ile yapılan bir tetkiktir.İstirahat anında EKG’de tespit edilemeyen anormal burguların efor sonrası tespit edilmesini sağlar.Efor testi,başından sonuna dek uzman bir doktor refakati gerektirir. Efor testi kalp hastalıklarının erken tanı ve teşhisinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Efor (Treadmill) testi randevusuna gelirken :
-Testten 3 saat önce hafif bir yemek yiyiniz,sonrasında ihtiyaç duyarsanız az miktarda su içe bilirsiniz ancak gıda almayınız.
-Daha önceden çekilmiş EKG’nizi yanınızda getiriniz.
-Erkek hastalar gögüs traşı olmalıdır.
-Bayan hastaların 2 parçadan oluşan kıyafet giymesi daha uygundur.
-Efor testinden önce doktorunuz sizden bazı ilaçların kesilmesini isteyebilir. Bu konuyu takip eden doktorunuza danışınız.

Ekokardiyografi (Eko)

Ekokardiografi kalp yapısı ve performansının ses dalgaları yolu ile (ultrason) incelenmesidir.Radyasyon içeren bir yöntem olmaması,işlem sırasında herhangi bir ilaç kullanılmaması sayesinde,hamileler ve yeni doğmuş bebekler dahil herkese,hiçbir risk ve acı yaratmadan uygulanabilir.İşlem sırasında hastadan bir sedyede yatması istenir.Üzerine yalıtkan özelliği bulunan,su bazlı bir jel sürülen ve probe adı verilen ses dalgası gönderen cihaz doktor tarafından göğüs bölgesinde çeşitli pozisyonlarda tutularak,kalbin görüntülenmesi sağlar.Bu görüntüler üzerinde çok detaylı ölçüm ve analizler yapılır. Kalbin yapısal tüm hastalıkların tanısı (kalp büyümesi,kalp kası hastalıkları,kalp kapak hastalıkları,hipertansif kalp hastalıkları,kalp yetmezlikleri,kalp zarı hastalıkları,kalp içi kitleler,pıhtılar,kalp tümörleri,doğumsal kalp anormallikleri,hatta aort denilen vücuttaki en büyük çaplı damara ait hastalıkların ekokardiografi işlemi ile konur.Ekokardiografi için herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir.Bununla birlikte ekokardiografi randevunuza gelirken rahat bir kıyafet giyilmesi uygun olur.Ayrıca ekokardiografi işleminin yapılmasına karar verilen hastanın tıbbi bilgilerini içeren kağıdı mutlak olarak alınarak ekokardıografiyi yapacak doktora iletilmelidir.

EKG Holter:
Cep telefonu gibi kemere bağlanan bir cihazdır.3-4 adet kablosu, göğse tutturulur.Kişi günlük normal yaşamını sürdürürken cihaz planlanan zaman boyunca kalp elektrosunu kaydeder. Süre sonunda cihaz çıkartılarak alınan kayıtlar bilgisayarda analiz edilir.Bu alet sayesinde muayene sırasında görülmeyen fakat gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar,göğüs ağrıları,baygınlık hissi gibi kalpten kaynaklanan tüm ritim bozuklukları tespit edilebilir. Holter tetkiki öncesinde kullanılan ilaçların kesilip kesilmeyeceği doktora danışılmalıdır. Holter cihazı takıldıktan sonra özellikle şikayetleri oluşturan olaylar tekrarlanmalıdır.Kahve tüketimi,merdiven çıkma vs.

Tansiyon Holter :
Hastaların gün boyu tansiyonunun sık aralıklarla ölçülerek, tansiyon ve nabzı kaydetmesidir. 24-72 saat arasında yapılan ölçümlerle önceden hipertansiyonu olmayan hastalarda erken teşhis sağlanabilir.Tansiyon holter ile hastaların gün boyu tansiyonlarının sık aralıklarla ölçülerek, gün içindeki aktiviteleri sırasında,uykuda,dinlenme esnasında,tansiyonu ve nabız sayısı kaydedilmektedir.Böylelikle uzun süreli hipertansiyonu olan hastaların, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yükseldiği saptanarak, tedavi düzenlenir. Daha önceden hipertansiyonu olmayan hastalarda erken teşhis konularak, tedaviye yönlendirmeye yardımcı olur.