Beslenme ve Diyet

Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Her yaşta her dönemde ve her durumda sağlıklı beslenme rehberliğine ihtiyaç duyulur. Çünkü sağlıklı beslenme bulunduğumuz dönem ve durumu en iyi şekilde tamamlamamızı sağlamak ile kalmaz aynı zamanda gelecek yaşantımızda sağlığımıza yatırım yapmamızı da sağlar. Yapılan araştırmalar bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi, önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir.

Sağlıklı beslenme, hayatın her anında sürdürülmesi gereken bir eylemdir. Yemek yeme, sadece karın doyurmak değildir. Fizyolojik, psikolojik ve sosyal bir olgudur. Hayatın tatlarından uzak kalmadan, mutlu ve sağlıklı bir şekilde her istediğimizden tüketerek yaşamamız ise ancak sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirilerek sağlanabilir.

Her bireyin günlük enerji ve besin ögesi ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Sağlıklı beslenme ilkeleri her yaş grubu aynı olan bireyler için benzer olsa da , kişinin beslenme programının kendine özel olması gerekir. Çünkü yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut yapısı, hastalık durumu, kan bulguları, ekonomik durumu, yaşadığı ortam çalıştığı çevre, ulaşabileceği besin türleri ve beslenme alışkanlıkları gibi bir çok etmen kişinin beslenme durumunu etkiler ve bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak beslenme programı oluşturulmalıdır. Her birey nasıl tek ve özel ise beslenme programı ve diyetlerde özel olmalıdır.

Özel Bilgi Hastanesi diyet bölümü olarak amacımız; bireysel beslenme danışmanlığı ile yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmenin sonuçlarından sizi korumak ve sizin özelliklerinizi belirleyerek sizinle birlikte özelliklerinize uygun ” size özel ” beslenme programını oluşturmaktadır.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Beslenme ve Diyetetik bölümümüz yatarak ve ayaktan hizmet alan hastaların beslenme tedavisini programlayarak iyileşme sürecini destekleyecek beslenme hizmetlerini vermektedir. Diyet polikliniğimizde; kilo vermek veya beslenme bozukluklarından kaynaklanan hastalıkların tedavisi amacıyla bölümümüze başvuran hastalarımızda, ”Vücut Bileşenleri Ölçümü” tekniği kullanılarak bazal metabolizma hızı, vücut yağı, yağ yüzdesi, yağsız kitle, kas kitlesi, segmental analiz, body mass index, metabolitik yaş ve su oranları bakılmaktadır. Sonrasında kişiye özel beslenme eğitimi ve programı önerilmektedir.

Beslenme ve Diyet bölümümüzde:
*Yeme davranışları bozukluğunda beslenme
*Kilo problemine yönelik diyet ve doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması
*Gebelik öncesi ve gebelik döneminde beslenme ve kilo kontrolü
*Gestasyonel diabette beslenme (gebelik şekeri )
*Çocuk – ergen beslenmesi
*Sporcu beslenmesi
*Hipertansiyonda tıbbi beslenme tedavisi
*Böbrek hastalıklarında beslenme tedavisi
*Kanserde beslenme
*Yaşlılıkta beslenme
*Şeker hastalığında (Diyabet ) beslenme
*Kalp-damar hastalıkları
*Kemik erimesinde (Osteoporoz) beslenme
*Gastro-intestinal sistem hastalıkları;

konularında bireysel eğitim verilmekte ve takibi yapılmaktadır.